Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

USATF Announces Entire List Of 2009 Award Winners

USATFINDIANAPOLIS – At the Annual Awards Breakfast Saturday morning at the 2009 USA Track & Field Annual Meeting, award winners were announced for their achievements on and off the track. Winners are listed below:

Youth Athletics Awards:

Frank Savigne Award – Henry McCullough
Bill Hargrove Award – Nebraska Association

Masters Long Distance Running Awards:

Otto Essig Award – David Katz and David Oja
Paul Spangler Award – Evelyn Tripp and Henry Sefnewsky
Outstanding Athletes – Male: Paul Uftenberg  Female: Colleen De Reuck and Joan Benoit Samuelson

Masters Track and Field Awards:

David Palm Distinguished Service Award – John Sato
Race Walk Athletes of the Year – Female: Darlene Backling Male: Chris Schmidt

Associations Awards:

Horace Crow Jr. Award – Paul Morency
Most Improved Award – Southern Association

Cross Country:

Male Athlete of the Year – German Fernandez
Female Athlete – Nealy Spence
Cross Country Council Award – Peter Glavin
Masters Harriers of the Year – Simon Gutierrez and Carmen Ayela-Troncoso

Mountain/Ultra/Trail Running Awards:

Mountain Runners of the Year –
Male – Joseph Gray
Female – Brandy Erholtz
Masters Male – Dave Dunham
Masters Female – Laura Haefeli
Contributor of the Year – Paul Kirsch
Ultrarunners of the Year –
Male – Michael Wardian
Female – Kami Semick
Masters Male – Roy Pirrung
Masters Female – Anita Ortiz

Men’s Long Distance Running Awards:

H. Browning Ross Merit Award – Jack Daniels
Allan Steinfeld Award – Carey Pinkowski
Scott Hamilton Memorial Award – Jack Leydig
Robert E. DeCelle Jr. Award – Meb Keflezighi

Women’s Long Distance Running Awards:

Runner of the Year – Magdalena Lewy Boulet
Marja Bakker Contributor of the Year – Elizabeth Phillips

Athletics for the Disabled Awards:

Distinguished Service Awards – Lionel Leach and Dorothy Dawson

Officials Awards:

Andy Bakjian Award – Ginger Mullineaux
Horace Crow Jr. Award – Win Eggers
Charles M. Ruter Award – Karen Krsak
John R. Davis Memorial Award – Finn Hanson
Jim Grey Humanitarian Award – Val Foss

U.S. Track Meet Directors Association Awards:

Howard Schmertz Lifetime Achievement Award – Brian Brown
Meet Director of the Year Award – Ray Lump

Sports Medicine and Science Awards:

Dr. C. Harmon Brown Award – Jack Ranson, Rick McGuire and Ralph Vernacchia

Women’s Track and Field Awards:

Joseph Robichaux Award – Gary Winkler
C.C. Jackson Awards – Brittney Reese and Sanya Richards

Men’s Track and Field Awards:

Harrison Dillard Award – Tyson Gay
Glenn Cunningham Award – Bernard Lagat
Jim Thorpe Award – Dwight Phillips
Al Oerter Award – Christian Cantwell
John Bennett Award – Trey Hardee
Roy Griak Distinguished Service Award – Ed Gorman

For more information on USA Track & Field and the 2008 USATF Annual Meeting, visit: www.usatf.org.